To jedno z ciekawszych pytań w czasie, czy nadchodzą niepewne zmiany...

To niestety prawda, nowe przepisy jakie nadchodzą mogą dużo zmienić w kwestiach opłacalności inwestycji w fotowoltaikę. Czy jednak te zmiany spowodują, że opłacalność tych instalacji drastycznie spadnie ... ?

Nowi inwestorzy powinni zadać sobie standardowe pytanie: kiedy mi się to zwróci. W tym tkwi klucz do sukcesu. Instalacji fotowoltaicznej nie powinno się rozważać tylko w kategoriach zwrotu z inwestycji lecz tego co będzie się dziać w najbliższej przyszłości.

Przeanalizujmy kilka poniższych faktów:

  • wytwarzanie energii w Polsce będzie co raz droższe
  • koszt energii elektrycznej będzie wciąż rósł
  • koszt urządzeń do wytwarzania energii słonecznej maleje i nic nie wskazuje na to aby to się zmieniło
  • zmiany kosztów energii w Polsce będą możliwe za kilkanaście lat
  • społeczeństwo się starzeje
  • przyszłość emerytur jest bardzo niepewna
Patrząc tylko na te kilka przytoczonych faktów zastanówmy się czy warto myśleć o tym, aby instalacja nam się zwróciła po kilku latach czy też lepiej popatrzeć na nią jako na inwestycję w naszą przyszłość, w możliwość korzystania z energii elektrycznej w czasach które są bardzo niepewne. 



20-30 latek za lat 30-35 dożyje czasów, gdy na jego emeryturę będzie pracować jedna osoba. Czyli w tym czasie przeciętny Kowalski będzie musiał zarobić na siebie i na jednego emeryta, którego będzie miał na utrzymaniu. Czy zatem możemy liczyć na jakieś sensowne pieniądze, nie sądzę. Przy inwestycji już teraz mamy szansę na pozostawienie sobie możliwości korzystania z energii elektrycznej w cenie, która zapewne w czasie gdy przejdziemy na emeryturę może być po za naszym budżetem

No ale konkretne wyliczenia też się przydadzą, no ale o tym w kolejnym poście.

WM